درباره ما

موقعیت جغرافیایی:

شهر بهارستان اولین شهر بنا شده توسط نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر اصفهان در مسیر جاده اصفهان – شیراز قرار گرفته است .
این شهر از شمال به روستای کیچی قلعه شور و کبوترآباد و از جنوب به رشته کوه های کم ارتفاع لاشتر یا میان کوه محدود است. این شهر از سمت شرق به بیابان های بخش جرقویه و ازغرب به جاده اصفهان – شیراز ختم می شود. شهر بهارستان با ارتفاع ۱۵۷۰ متر از سطح دریا در عرض جغرافیایی۳۲-۲۷ و طول جغرافیایی۵۱-۴۰ واقع شده است.

ویژگی های اقلیمی:

آب و هوای بهارستان گرم و خشک است که حداقل دمای آن در سرد ترین روزهای زمستان ۱۳- درجه سانتی گراد و گرم ترین حد آن تا ۴۰ درجه سانتی گراد در روزهای تابستان است. میزان بارندگی در شهر بهارستان به ۱۱۵ تا ۱۲۰ میلی متر در سال می رسد سمت و جهت بادها و زمستان ، پاییز و بهار ، از غرب به شرق با سرعت ۲/۵ گره معادل ۶/۹ کیلومتر در ساعت است که گاهی سرعت آن به ۴/ ۱۲کیلومتر در ساعت می رسد. مکانیک خاک و ترکیب شیمیایی خاک در شهر بهارستان به دید کارشناسان از لحاظ فنی بسیار مطلوب و مناسب جهت شهر سازی است ولی برای کشاورزی ارزش زیادی ندارد.

ویژگی های جمعیتی شهر بهارستان:

حدود ۲۰ سال از ایجاد بهارستان می گذرد. متولیان و برنامه ریزان این شهر اقداماتی در زمینه اسکان و استقرار جمعیت انجام داده اند. این موضوع در حالی است که محدودیت های مالی و قانونی و ناهماهنگی های ناشی از ساختار مدیریتی کشور راه را بر پیشرفت این شهر بسته بود ، با این حال شهر بهارستان کارنامه درخشان را از فعالیت ها و اقدامات در زمینه جذب و اسکان جمعیت دارا می باشد این شهر که یکی از شهرهای مطرح در کشور است، توانسته است در مراحل ۱ و ۳ جمعیت زیادی را به سوی خود بکشاند مسلم است بخشی از این جمعیت آگاهانه و از روی اختیار و بخشی دیگر به ناچار این شهر را برای سکونت برگزیدند بر اساس پیشبینی های کارشناسان جمعیت شهر در افق نهایی به ۳۲۰۰۰۰ نفر می رسد هر چند بیش از ۱۴ سال از اسکان این شهر نمی گذرد ولی در همین مدت کوتاه رشد جمعیت چشم گیر و قابل ملاحظه بو ده است نمودار رشد جمعیت در سال های اخیر نشان می دهد بر اساس سرشماری به عمل آمده تراکم متوسط جمعیتی در شهر در شرایط حاظر ۱۵۰ نفر در هکتار ( معادل ۳۰ واحد مسکونی در هکتار ) می باشد که در مطالعات طرح جامع تراکم جمعیت تا ۲۵۰ نفر در هکتار قابل افزایش می باشد از نظر ترکیب شغلی شهروندان هم اکنون ۲۱% از جمعیت شاغل را کارمندان و کارکنان آموزش و پرورش ، ۵۲% را کارمندان و کارگران ادارات دولتی و ۲۷ % باقیمانده را مشاغل آزاد تشکیل می دهد

بهارستان با توجه به مقتضیات سکونت پذیری خود شامل جذب افراد تحصیل کرده و آگاه به حقوق شهروندی بوده و بر اساس سرشماری های اخیر بیش از ۷۰ درصد جمعیت آن تحصیلات دیپلم به بالا داشته اند و از این رو به عنوان شهر دانایی محور نام برده می شود چشم انداز زیبای بهارستان به واسطه قرار گرفتن در دامنه کوه های لاشتر و زیبایی که اراضی کشاورزی منطقه رودشت دارد برای شهروندان این شهر بسیار دلپذیر خواهد بود مناظر کوه های جنوبی این زیبایی را دو چندان کرده است شرایط مطلوب زمین خاک و مقاومت زمین از نکات فنی مطلوب در تاسیس این شهر می باشد دسترسی مستقیم به ارتباط ملی – منطقه ای که به خاطر قرار گرفتن بهارستان بین شهر اصفهان و صنایع سنگین جنوب غرب اصفهان می باشد .

©Baharestan.irکلیه حقوق مادی و معنوی برای شهرداری بهارستان محفوظ می باشد