توضیحات مهندس سعید استادی معاون خدمات شهری شهرداری بهارستان در ارتباط با نگهداری و مراقبت از سگ های ولگرد

در ابتدا پرونده برای هر قلاده تهیه و پس از بررسی ها توسط دامپزشک مربوطه واکسینه می‌گردد.

توضیحات مهندس سعید استادی معاون خدمات شهری شهرداری بهارستان در ارتباط با نگهداری و مراقبت از سگ های ولگرد

محل نگهداری سگهای ولگرد در مساحت ی ۵۰۰۰ متر مربع در سال ۱۳۹۵ احداث گردید و در سال ۱۳۹۸ با هماهنگی های انجام شده عملیات عمرانی محل در دستور کار قرار گرفت و بر اساس استانداردها و دستور العمل های موجود در این زمینه و ابلاغ شده به شهرداری در حال انجام است و سالانه هزینه ای نیز در این خصوص در بودجه شهرداری قرار می گیرد
 در ابتدا پرونده برای هر قلاده تهیه و پس از  بررسی ها توسط دامپزشک مربوطه واکسینه می‌گردد.
به علت محدودیت مکانی و زمانی در نگهداری و همچنین عدم دخالت در چرخه و اکوسیستم طبیعی و همچنین نیاز به رها سازی آنها در طبیعت ، با توجه به احداث اتاق عمل در محل نگهداری سگها با حضور دامپزشک عقیم می گردند تا از تولید مثل بی رویه و زیاد شدن آنها جلوگیری شود .
 در حال حاضر محل نگهداری سگهای ولگرد شهرداری بهارستان با امکانات و تجهیزات استاندارد مشغول به فعالیت است و اکیپ های  زنده گیر در دو نوبت صبح و بعدازظهر اقدام به زنده گیری سگهای ولگرد در سطح شهر می نمایند و سپس به محل نگهداری انتقال داده می شوند
 پس از عقیم سازی و گذشت دو ماه ، سگهای عقیم شده که دارای نشان در گوش هستند رها سازی می شوند
 سگهای عقیم شده که دارای پلاک در گوش می باشند معمولا از رفتارهای ناهنجار سگ و خلق و خوی سلطه جویی و خشن به دور هستند و باعث کاهش خشونت در انها می باشند و برای شهروندان خطر ساز نمی باشند.
 در این مرکز خدمات امدادی به سگهای اسیب رسیده نیز به کمک حامیان حیوانات نیز انجام می شود.
خدماتی نظیر انجام عمل های جراحی جهت بدست اوردن سلامتی سگهای اسیب دیده و همچنین تهیه ویلچر برای سگهای که بر اساس تصادف با خودرو فلج و قطع نخاع گردیده اند.
 یکی از عواملی که باعث وجود سگهای ولگرد زیاد در سطح شهر است وجود روستاهای اطراف و مشاغلی همچون گاوداری ها و دامپروی ها و باغ ویلاها و .. است که هر جفت قلاده سگ در سال دو مرتبه اقدام به تولید مثل می نماید و هر مرتبه نیز حداقل تعداد ۵ بچه به دنیا می اورد و این باعث بوجود آمدن جمعیت زیاد در یک محل و یا شهر می گردد  و در صورت تامین منابع غذایی  و تعیین قلمرو محل زندگی این روند  تکرار می گردد.
 در حال حاضر تعداد۱۵۸قلاده سگ در محل نگهداری می شود و روزانه طی دو نوبت صبح و عصر غذا رسانی محل انجام می شود

©Baharestan.irکلیه حقوق مادی و معنوی برای شهرداری بهارستان محفوظ می باشد